De kracht van vrouwelijk leiderschap: Petra van Zeeland

Als directeur bij Morgens Conclusion ontmoet Petra van Zeeland veel vrouwelijke collega’s in de zorgsector. Anders dan in de IT, werken er in de zorg meer vrouwen dan mannen. En ook bij Morgens Conclusion is dit het geval. Vrouwelijk leiderschap is voor Petra dan ook zeker geen nieuw thema. Waardevoller dan te kijken naar verschillen tussen mannen en vrouwen, vindt zij het om te kijken naar diverse perspectieven in leiderschap.

28 april 2025   |   Blog   |   Door: Careers at Conclusion

Deel

“Bij Morgens Conclusion werken meer vrouwen dan mannen”, vertelt Petra. “En in de zorgsector, waar ik opdrachten uitvoer, ontmoet ik ook veel vrouwelijke collega’s. Ik startte als enige vrouw in het Management Team. Inmiddels is een tweede vrouw onderdeel van het MT. Dat beschouw ik als een positieve ontwikkeling.”

Petra’s roots liggen in de zorgsector. Petra: “Na 14 jaar bij het Erasmus MC te hebben gewerkt, ben ik overgestapt naar Morgens Conclusion. Ik ben hier begonnen als senior consultant en na een jaar gevraagd als directeur. Ondertussen werk ik al 7 jaar met heel veel plezier bij Morgens Conclusion.”

Integreren van perspectieven

Het belang van vrouwelijk leiderschap gaat volgens Petra vooral om het creëren van verschillende perspectieven. “Voor mij is diversiteit, inclusiviteit en complementariteit cruciaal. Het gaat niet alleen om de verschillen tussen mannen en vrouwen, maar om het integreren van diverse perspectieven om de meest waardevolle resultaten te bereiken”, aldus Petra.

Als het gaat om leiderschap in het algemeen ziet Petra verbinding, ondernemerschap en sensitiviteit als waardevolle eigenschappen. “Ze zijn net zoveel van toegevoegde waarde voor mannelijke leidinggevenden als voor vrouwelijke. Daarin zit geen onderscheid.”

We vroegen Petra naar haar stijl van leidinggeven. “Ik ben verbindend, heb een luisterend oor, geef richting, ben ondernemend en stuur op resultaten, maar geef ook veel autonomie aan mensen. Mijn lijfspreuk is: “hard op de inhoud, zacht op de relatie”.

Het gaat om het integreren van diverse perspectieven om de meest waardevolle resultaten te bereiken.

Petra van Zeeland., directeur Morgens Conclusion

Balans is niet altijd makkelijk

Een goede balans tussen werk en privé creëren, hoe doe je dat? Petra: “Heel eerlijk? Dat is niet altijd makkelijk. Maar dat zegt vooral iets over mij als persoon en is niet anders voor mannelijke leiders, dan vrouwelijke leiders. Want er is echt een goede werk privé balans te creëren. Ik krijg en voel hier alle ruimte voor. Mijn eigen ambitie en drive, maakt dat ik hier extra aandacht voor moet hebben. Ik ga bewust sporten, ben er als de kinderen opstaan, ben minimaal twee avonden per week met het avondeten thuis, help bij de voetbaltrainingen en vind het heerlijk om ’s avonds met een kop thee met een boek of Netflix-serie op de bank te kruipen. Dat laatste komt er alleen te weinig van.”

Mamalunch

Petra ziet zichzelf niet als rolmodel voor andere vrouwen. Petra: “Nee, maar ik weet dat collega’s dat wel vinden en zo ervaren. Onbewust maak ik dus impact door mijn acties. Ik blijf doen, wat ik doe. Zo hebben we bijvoorbeeld bij Morgens Conclusion onder andere een mamalunch geïntroduceerd. Veel medewerkers worstelen met die werk-privébalans bij het hebben met (jonge) kinderen. Vrijblijvend en ongeremd wisselen we ervaringen en ideeën uit. We stimuleren bijvoorbeeld thuiswerken om CO2-uitstoot te verminderen en om de werk-privébalans te verbeteren, maar ook opbouw van werkuren na terugkeer van je zwangerschapsverlof.

Om het aandeel vrouwen in topposities te kunnen vergroten, is volgens Petra een bewust aanname beleid nodig. “Onderkennen wat de sterke kanten van vrouwen zijn en mogelijkheden creëren om de balans te kunnen bewaren als topvrouw.”

Tijdens de mamalunch delen we ideeën, zoals thuiswerken voor minder CO2-uitstoot en een betere werk-privébalans.

Petra van Zeeland, directeur Morgens Conclusion

What’s next?

In de ambities van Petra speelt het maken van maatschappelijke impact een grote rol. Petra vertelt: “Ik wil impact blijven maken in de zorgwereld, zodat voor iedere burger, patiënt en cliënt toegankelijke, betaalbare en passende zorg is. Samen met de collega’s van Morgens Conclusion en Conclusion. We hebben nog een grote wereld te inspireren, innoveren en verbeteren om duurzame verandering in de sector te realiseren!”

Conclusion & FC Utrecht staan voor vrouwen in positie!

Samen met FC Utrecht hebben we een missie: het doorbreken van barrières en het vergroten van het aandeel vrouwen in sport, technologie en leiderschap. Met een uitgebreid activatieplan zetten we de komende maanden extra in op deze ambitie, voor de huidige én toekomstige generaties.

Ook werken bij Conclusion?

Het Conclusion ecosysteem bestaat uit meer dan 25 bedrijven. Ieder bedrijf is uniek en heeft zijn eigen expertise. Voor welk bedrijf ga jij?
Hanna Husken en Fransesca Wiegman